پیش از آن که به مقوله طراحی سایت پزشکی بپردازیم باید با اصول طراحی سایت آشنا و مهارت لازم برای انجام آنرا مورد بررسی قرار دهیم. به همین جهت قصد داریم ابتدا با مقوله طراحی سایت و اصول آن بپردازیم.

طراحی سایت چیست؟

طراحی سایت به معنای ایجاد یک سایت جدید و یا بهینه سازی سایتی قدیمی است که در آن شما اقدام به اشتراک گذاری و انتشار اطلاعات پرداخته و امکاناتی را برای کاربران خود فراهم می سازید و از این طریق به اقدامات زیر می پردازید.

 1. جلب اعتماد
 2. برند سازی
 3. معرفی نوع و زمینه خدمات

همچنین در محیط وب سایت شما می توانید اقدام به تبلیغ و معرفی یک یا دسته ای از محصول و یا حتی فروش محصولات به صورت آنلاین در بستر اینترنت بپردازید. طراحی سایت شما زمانی حرفه ای خواهد بود که در صفحه اول نتایج جست و جوی گوگل ظاهر شود؛ بنابراین باید طراحی سایت خود را به صورت اصولی و با برنامه ریزی دقیق انجام دهید تا یک سایت ایده آل را برا کسب و کار خود طراحی و کسب درآمد کنید.

تاریخچه اولین طراحی سایت جهان و زبان های طراحی سایت

بنیاد گذار و تولد دنیای وب در دنیا را می توان تیم برنرز لی (Sir Timothy John Berners-Lee) در ماه نوامبر سال 1989 دانست که توسط آن وی توانست اولین ارتباط موفق بین یک سرور و یک کلاینت را با استفاده از پروتکل HTTP برقرار سازد. البته وب سایت ساخته شده بسیار ساده بود و از چند خط و لینک تشکیل شده بود اما جالب آنجا است که صفحه این وب سایت هنوز هم در دسترس است.

اولین مهارت برای ورود به دنیای طراحی سایت تسلط به زبان های برنامه نویسی تحت وب است. پس اگر می خواهید فردی حرفه ای در حوزه طراح سایت شوید از فراگیری دانش پایه آن که زبان های برنامه نویسی تحت وب HTML است شروع کنید. امروزه دنیای طراحی سایت پیشرفت بسیار زیادی داشته است که به دو گروه زیر تقسیم می شوند.

 1. Front End Developer یا طراحی سمت کاربر
 2. بک اند (Back End Developer) یا طراحی آنچه شما در ظاهر نمی بینید

فرانت اند بخش ظاهری سایت و بک اند قسمت پنهانی و درونی سایت است.

اما در طراحی سایت علاوه بر HTML از CSS نیز استفاده می شود چرا که کد های CSS ظاهر سایت را کامل می کنند. درواقع شما با HTML ستون های ساختمان وب سایت خود را پایه گذاری می کنید اما چیزی که ظاهر آن را کامل و زیبا می کند CSS است. اگرچه زبان سی اس اس اندکی پیچیده تر است اما یادگیری آن تقریبا ساده تر است و شاید یک الی دو هفته زمان ببرد چرا که این کد ها به صورت گسترده و با مثال هایی واضح در سایت های آشنایی و طراحی کد های CSS یافت می شوند و شما فقط کافی است دانش استفاده و بکارگیری از آن ها در مکان مناسبی از قالب خود را فرا گیرید. همچنین اگر می خواهید در قالب خود اقدام به ایجاد انیمیشن، اسلایدر و از این قبیل المان ها کنید باید از زبان جاوا اسکریپت استفاده کنید که البته نسبت به دو زبان دیگر سخت تر است.

وظایف یک طراح سایت چیست؟

قبل از هر چیزی باید این سوال و پاسخ آن را در ذهن خود بپرورانید که اصلا طراح سایت چه شخصیت و طرض تفکری باید داشته باشد و وظایف او به عنوان یک طراح چیست؟ اگر به کار طراحی سایت علاقه دارید و یا می خواهید در این زمینه کسب و کار نوپایی را راه اندازی کنید بهتر است بدانید که یک طراح سایت باید در زمینه کد نویسی تحت قالب وب سایت و زبان های برنامه نویسی تحت وب یعنی:

 1. HTML
 2. CSS
 3. PHP
 4. و…

به خوبی تبحر و تسلط داشته باشد. همچنین امروزه به دلیل گستردگی و پیشرفت دانش طراحی و پیدایش سیستم های مدیریت محتوا تسلط به نرم افزار های مورد نیاز در زمینه طراحی وب شامل فتوشاپ، ایلوستریتور و ایندیزاین نیز امری الزامی است.

طراحی سایت استاتیک و داینامیک

طراحی سایت به دو صورت استاتیک و دینامیک صورت می پذیرت که با هم متفاوت هستند. در طراحی سایت های استاتیک از زبان های برنامه نویسی تحت وب HTML و CSS استفاده می شود. در این گونه سایت ها تغییر در داده ها و اطلاعات و ظاهر توسط افراد غیر متخصص امکان پذیر نیست لذا افراد برای انجام این تغییرات باید با دانش طراحی وب آشنا باشند.

اما در طراحی سایت به صورت داینامیک که در آن از CMS های مدیریت محتوا مانند وردپرس استفاده می شود علاوه بر HTML و CSS از PHP و دیگر زبان ها و متد های روز دنیا نیز استفاده می شود و افراد دارای پنل مدیریتی می باشند و امکان ویرایش محتویات سایت توسط مدیر سایت حتی بدون داشتن دانش کد نویسی وب امکان پذیر است. در این حالت کنترل تمام بخش های سایت در دست مدیر سایت است. به همین جهت امروزه به خصوص در بحث طراحی سایت در تهران اکثر سایت های به صورت داینامیک طراحی می شوند.

طراحی سایت پزشکی

همانطور که می دانید افراد جوامع مختلف بخش گسترده ای از زمان خود را در سطح اینترنت و شبکه های مجازی صرف می کنند؛ در نتیجه عصر اینترنت عصری نوین در صنعت کسب و کار ها را به وجود آورده چرا که افراد به راحتی می توانند با راه اندازی وب سایت ها و فروشگاه های اینترنتی و آنلاین اقدام به معرفی کالا و خدمات خود کنند و از این طریق به راحتی به معرفی برند خود و فروش محصولات و خدمات خود بپردازند. همچنین کسب و کار نوین در بستر وب نسبت به فروش کالا و خدمات و تبلیغات پیرامون آن مقرون به صرفه تر و در عین حال نرخ بازگشت سرمایه نیز بالا تر از شیوه سنتی خواهد بود.

به همین جهت با گسترش علم پزشکی و افزایش دارو ها و پروسه درمان، گسترش بیماری ها و افزایش تعداد بیماران تلاش برای طراحی سایت پزشکی نیز تبدیل به یک نیاز تخصصی و حائز اهمیت شد تا سایت از طریق آن رسیدگی به بیماران و اخذ نوبت تسهیل گردد. بدیهی است که روش های سنتی جوابگو نیست و طراحی سایت پزشکی به شما این امکان را می دهد تا با سرعت بیشتری اقدام به:

 1. اخذ و ثبت نوبت پزشکی مورد نظر
 2. تحقیق پیرامون دارو هایی که از طرف پزشک مربوطه برای شما تجویز می شود
 3. مطالعه پیرامون بیماری های مختلف جهت جلوگیری از بیمار شدن و حفظ سلامت جسمی، روحی و روانی
 4. و موارد دیگر مربوط به درمان بیماری ها

کنید. طراحی هر نوع سایت مانند طراحی سایت در تورنتو کانادا نیز مهارت خاص خود را می طلبد و باید قبل از اقدام به آن در زمینه طراحی سایت و المان های مورد نیاز در وب سایت مورد نیاز مهارت داشته باشید.

مهم ترین مزایای طراحی سایت پزشکی برای پزشکان و بیماران

هنگام طراحی سایت پزشکی باید به عواملی مانند: تخصص پزشکان، رزومه آن ها و جایگاه علمی پزشکان، محتوا های مورد نیاز در زمینه پزشکی و سلامت و… توجه داشته باشید چرا که پاسخی ابتدایی به نیاز کاربران و مخاطبان هدف این قبیل سایت ها هستند و از این طریق علاوه بر آگاهی بیماران از بیماری خود و کمک به حفظ سلامت آن ها در مقابل بیماری های مختلف با استفاده از محتوا های آموزشی انتشار یافته، بیماران با پزشک خود و نیز پروسه درمانی خود نیز بیشتر آشنا شوند. همچنین از این طریق پزشکان به راحتی می توانند با وجود یک سیستم تیکت دهی پیشرفته از حال بیمار خود از راه دور مطلع و مراحل جدید درمانی را به وی ارجاع دهند. در نتیجه هم برای بیماران و هم پزشکان بسیار کارآمد است.

از جمله موارد دیگری که طراحی یک سایت پزشکی می تواند در جهت تسهیل آن برای بیماران و به خصوص پزشکانی که در این زمینه اقدام کرده اند اثرات بسیار سودمندی داشته باشد که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. صرفه جویی در انرژی و زمان بیماران
 2. کاهش ترافیک شهری
 3. عدم تجمع بیماران در بیمارستان
 4. کاهش میزان انتظار بیش از حد بیماران در بیمارستان
 5. اخذ نوبت و آگاهی از حضور پزشک در زمان تعیین شده
 6. مشاهده اطلاعات پزشکی، پزشک مربوطه شامل سوابق پزشکی
 7. معرفی پزشکان و و انتشار رزومه آن ها و در واقع به نوعی برند سازی
 8. امکان نوبت دهی آنلاین به بیماران
 9. تشکیل پرونده اینترنتی برای پزشکان
 10. اطلاعات دقیق از زمان وقت و پروسه های بعد از ویزیت بیمار در پروفایل کاربران
 11. کسب درآمد از طریق فروش دارو ها و کالا های پزشکی توسط شرکت های توزیع کننده و حذف واسطه ها
 12. و…

در نتیجه به صورت خلاصه می توان گفت ایجاد رزومه، اخبار پزشکی و مقالات مرتبط، نوبت دهی آنلاین و گاهی پرسش و پاسخ های پی در پی، ایجاد پرونده پزشکی به صورت الکترونیک، تست بیماری به صورت آنلاین و غیره از جمله خدمات سایت های پزشکی هستند. همچنین قرار دادن تصویر، لوگو و ویدئو نیز در سایت امکان پذیر است و می توانید هر پیام صوتی، تصویری و نوشتاری را به اشتراک بگذارید. طراحی سایت برای پزشکان خصوصی و عمومی امکان پذیر است و هر کدام می توانند از این طریق اقدام به تسهیل شیوه درمان و کسب درآمد بیشتر کنند.