دسته بندی نوشته ها و مقالات در وردپرس

دسته بندی در سایت

هدف از دسته بندی در سایت ؛ مرتب کردن مطالب؛ محصولات، تصاویر و … می باشد. دقیقا مانند یک فهرست کتاب که با داشتن سرفصل های اصلی و زیرمجموعه، به درک بهتر ما از محتوا کمک می کنند.

این طبقه بندی اطلاعات هم برای کاربران سایت شما و هم برای ربات های موتور جستجو ( مانند گوگل ) بهتر است. در این جلسه از آموزش وردپرس می خواهیم به دسته بندی نوشته ها در وردپرس بپردازیم.

منظور از دسته بندی نوشته ها در وردپرس چیست

وردپرس برایهر قسمت از سایت ، دسته بندی های جداگانه ای قرار داده است. برای مثال دسته بندی تصاویر ( رسانه ها )، دسته بندی محصولات ( در صورت نصب ووکامرس ) و دسته بندی نوشته ها از جمله رایج ترین آن ها می باشد.

همانطور که در جلسه 3 تفاوت نوشته و برگه در وردپرس گفته شد؛ نوشته ها معمولا برای محتواهایی که به صورت مستمر تولید می شوند، مورد استفاده قرار می گیرد. مانند اخبار سایت ، بلاگ و …

به همین دلیل حجم این نوشته ها مرتب اضافه می شود و بعد از مدتی سایت شما بسیار بی نظم می شود. برای رفع این مشکل، وردپرس به شما درسته بندی مطالب را پیشنهاد می دهد.

دسته بندی نوشته ها به شما کمک می کند تا مطالبی که به هم مرتبط هستند را در یک دسته قرار دهید. این کار باعث نظم بخشیدن به محتوا و مقالات سایت شما می شود.

در این حالت ، کاربر دقیقا می داند مشاهده تمام مقالات مورد علاقه اش ، به کدام دسته از سایت شما برود.

یک مثال عملی از دسته بندی مقالات

برای مثال شما یک مجله آنلاین در زمینه خودرو دارید. مقالات شما مربوط به آخرین اخبار خودرو می باشد. حال می توانید با استفاده از دسته بندی مقالات؛ تمامی مطالب که به خودروی BMW مرتبط هست را دز یک دسته و تمام مطالب مربوط به BENZ را در دسته دیگر قرار دهید.

در این حالت علاقه مندان به خودرو BMW می توانند با وارد شدن به دسته آن ، تمام نوشته های شما که در مرور زمان در زمینه این خودروساز منتشر کرده اید را به صورت مرتب و بر اساس تاریخ انتشار ؛ مشاهده نمایند.

نمایش دسته بندی وردپرس

برای نمایش لیست دسته بندی ها در وردپرس تنها کافی است از منو سمت راست داشبورد وردپرس، بر روی گزینه نوشته ها بروید. سپس سک منو زیر مجموعه بار می شود که درون آن گزینه “دسته ها” را مشاهده می نمایید.

با کلیک بر روی دسته ها، تمام دسته بندی هایی که ایجاد کرده اید نمایش داده می شود.

چگونه در وردپرس دسته بندی ایجاد کنیم

برای ایجاد دسته بندی وردپرس تنها کافیست از همین مسیری که در پاراگراف بالا توضیح دادم، وارد بخش ” دسته ها ” شوید. پس از ورود در هما بالای صفحه سمت راست، ” افزودن دسته تازه ” را مشاهده می کنید. سپس موارد زیر را در آنجا مشاهده می کنید:

نام دسته بندی

نام دسته بندی همان نامی است که در سایت دسته بندی شما با این نام نمایش داده می‌شود. در مصال بالا BMW و BENZ دقیقا 2 نام دسته بندی مورد نظر ما بودند.

نامک چیست؟

نامک نسخه لاتین واژه است که در نشانی‌ها (URLs)‌ استفاده می‌شود. به عبارت ساده تر همان آدرس صفحه سایت شما می باشد که در مرورگر نمایش داده می شود. برای نامگذاری آن فقط از حروف،‌ ارقام و خط تیره استفاده کنید. نمایش فقط با حروف کوچک خواهد بود.

پیشنهاد می کنم آدرس نامک را به انگلیسی انتخاب نمایید و مفهوم دسته بندی شما را به صورت شفاف در آن قابل درک باشد. برای مثال بالا می توانیم از این نامک استفاده نمایید. اگر تنظیمات وردپرس شما در حالت پیشفرص باشد، به این صورت می شود:

yoursite.com/category/bmw/

مدیریت دسته ها در وردپرس

مدیریت دسته ها در وردپرس باید با معماری دزست انجام شود. اگر دانش کافی در زمینه سئو سایت ندارید، بهتر است برای این کار از یک متخصص سئو مشورت بگیرید.

چون دسته بندی مطالب در وردپرس اگر به درستی انجام شود، می تواند به بهبود نتایج سایت شما در رتبه های برتر گوگل و سایر موتورهای جستجو کمک کند. این یعنی شما می توانید ترافیک هدفمند به سمت مطالب خود جذب نمایید.

پیشنهاد می کنم برای دسته بندی مقالات در وردپرس وقت کافی را بگذارید و سپس شروع به ایجاد آن ها نمایید. اگر هم قبلا این کار را انجام دادید، برای تعییر آن ها باید مراحلی انجام شود که مربوط به این مطلب نمی باشد ( به صورت تخصصی در آموزش سئو این مطلب را باز می کنم )

دسته بندی نشده وردپرس

در بین گزینه های پیشفرض، عبارت دسته بندی نشده را مشاهده می کنید. اگر شما دسته بندی های خودتان را تعریف نکنید و یا در هنگام انتشار نوشته، تیک دسته بندی مورد نظرتان را نزنید، وردپرس آن را در دسته بندی نشده قرار می دهید.

نمایش مطالب دسته خاص وردپرس

برای نمایش مطالب دسته خاص ، تنها کافی است مشابه تصویر زیر، بر روی دکمه “نمایش” دسته مورد نظرتان کلیک نمایید ( هنگامی که در قسمت دسته بندی ها هستید )

لینک دادن به دسته ها در وردپرس

هنگامی که دکمه نمایش دسته کلیک می کنید، لینک دسته بندی مورد نظرتان را در بالای مرورگر مشاهده می کنید. شما می توانید از این لینک در قسمت های مختلف سایت ، استفاده نمایید. البته راه های مختلفی وجود دارد که در ویدئو بالا توضیح داده شده است.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها