داشبورد وردپرس یا همان پیشخوان

 

داشبورد وردپرس اولین صفحه ای است که بعد از وارد شدن به قسمت مدیریت سایت خود، مشاهده می کنید. برای لاگین شدن و مشاهده داشبورد وردپرس، باید آدرس سایت خود را به صورت زیر وارد نمایید. ( به جای Yoursite.com آدرس دامنه خود را بنویسید )

www.Yoursite.com/wp-admin

داشبورد یا همان پیشخوان وردپرس به شما این امکان را می دهد تا به راحتی و بدون نیار به دانش کدنویسی، سایت خود را مدیریت نمایید. همانطور که می دانید وردپرس یک سیستم مدیریت محتوا یا همان CMS می باشد. دقیقا داشبورد آن همان قسمتی است که به شما اجازه مدیریت محتوا را می دهد.

دسترسی به dashboard فقط برای مدیر سایت و افرادی که مدیر سایت اجازه داده است، امکان پذیر است. چون از طریق آن می توان تغییرات اساسی در سایت ایجاد کرد.

اگر می خواهید مطلبی بنویسید و منتشر کنید ( از قسمت نوشته های وردپرس ) و یا یک برگه جدید در سایت خود ایجاد کنید، از طریق پیشحوان وردپرس امکان پذیر است. حتی اگر هر ثسمتی سایت خود می خواهید ویرایش کنید، به راحتی می توانید از طریق امکاناتی که در داشبورد قرار گرفته است، این کار را انجام دهید.

البته نگران نباشید، در جلسات بعدی تمامی این قسمت ها را به صورت جداگانه آموزش خواهم داد، از جمله تفاوت نوشته ها و برگه ها که یک جلسه کامل را به خودشان اختصاص می دهند.

منو داشبورد یا همان پیشخوان وردپرس

داشبورد وردپرس دارای یک منو اصلی است. در زبان فارسی این منو در سمت راست صفحه قرار گرفته است. هر آنچه که شما لازم دارید در این منو قرار گرفته است. در عمل می توان آن را مهمترین قسمت پیشحوان دانست. اگر تمامی قسمت های آن را به خوبی یاد بگیرید، به راحتی می توانید به وردپرس کار کنید.
امکاناتی از جمله نوشته ها، رسانه ها ، برگه ها ، دیدگاه ها ، نمایش ، افزونه ها ، کاربران ، ابزارها و تنظیمات از جمله قسمت های اصلی این منو راحت و کاربردی را تشکیل می دهند.

تنظیمات صفحه داشبورد

قسمت تنظیمات صفحه به شما این امکان را می دهد تا محیط پیشخوان را برای خودتان شخصی سازی کنید. همانطور که ملاحظه می کنید، محیط پیشخوان از باکس های مختلف تشکیل شده است. هر کدام از این باکس ها خلاصه ای از اطلاعات مورد نیاز شما را نمایش می دهد.

با کلیک کردن بر روی تیک هایی که در قسمت تنظیمات صفحه وجود دارد ، می توانید هر کدام از باکس های صفحه مدیریت را ظاهر یا پنهان نمایید. ( اگر دقیق متوجه نشدید، بر روی چند تا از آن ها کلیک کنید و سپس مجدد صفحه اصلی داشبورد را ملاحظه کنید)

دقت کنید که تمامی این امکانات برای دسترسی راحت تر و سریعتر شما به گزینه هایی است که به صورت مستمر با آن ها روبرو می شوید. پس می توانید تیک قسمت های اضافی را بر دارید تا محیط کاربری مرتب تری داشته باشید.

باکس خوش آمدید (به وردپرس فارسی خوش آمدید!)

در باکس خوش آمدید تمام لینک های کاربردی برای افرادی که تازه وارد محیط وردپرس می شوند قرار گرفته است. از جمله دکمه شخصی سایت شما که امکان تغییر موارد مهمی را به صورت بصری به شما می دهد ( این قسمت در جلسات بعد آموزش داده خوهد شد )

توجه کنید که تمامی لینک هایی که در باکس خوش آمدگویی قرار گرفتند، در همان منو اصلی سمت راست وجود دارند. پس خیلی به آن نیازی نداریم و اگر مایلید می توانید تیک آن را از قسمت تنظیمات صفحه ( بالا سمت چپ ) بر دارید تا محیط کاربری خلوت تری داشته باشید.

پیش نویس سریع

باکس پیش نویس سریع دقیقا مثل یک دفترچه یاد داشت می ماند. با داشتن 3 قسمت عنوان ، محتوا و دکمه ذخیره پیشنویس این امکان را به شما می دهد تا ایده ای که به ذهنتان آمد را سریع یاد داشت کنید.

فرض کنید شما در اینترنت جستجو می کنید و یک دفعه با خواندن یک مقاله ، یک ایده برای تولید محتوا به ذهنتان خطور می کند. برای اینکه یادتان نرود، سریع می توانید برای آن یک عنوان تعریف کنید و یک خلاصه در قسمت محتوا ( چه چیزی در ذهن شماست؟ ) بنویسید و سپس آن ذخیره کنید.

هر زمان وقت داشتید مطلب پیش نویس خود را تکمیل و منتشر کنید

توجه کنید که با زدن دکمه ذخیره پیش نویس این مطلب شما منتشر نمی شود و تنها برای خود شما در قسمت نوشته ها قرار می گیرید. هر زمان که وقت داشتید می توانید از قسمت نوشته ها یا پایین همین باکس ، مطلب پیشنویس خود را ویرایش کنید و سپس با زدن دکمه انتشار، آن را به همه دنیا نمایش دهید!

اخبار و رویدادهای وردپرس

قسمت اخبار و رویدادهای وردپرس و یا همان ابزارک WordPress News؛ آخرین اخبار مانند نسخه نرم افزار ، به روزرسانی ها ، هشدارها ، اخبار مربوط و غیره را از وبلاگ رسمی WordPress نمایش می دهد.
این قسمت برای کاربران معمولی خیلی مهم نمی باشد و بیشتر برای افرادی که توسعه دهنده وردپرس هستند مناسب است.

بخش فعالیت Activity

این بخش به شما دیدگاه ها یا همان کامنت هایی که برایتان گذاشته اند را نشان می دهد و از همانجا می توانید آن ها را تایید کنید، پاسخ دهید ، اسپم کنید و یا پاک نمایید. ( اسپم را در ترجمه فارسی جفنگ نوشته اند و به آن هرزنامه هم می گویند )

علاوه بر آن نوشته های احیر شما در این قسمت نمایش داده می شود. تمامی این امکانات از بخش دیدگاه ها و نوشته ها در منو اصلی قابل دسترسی هستند.

بخش در یک نگاه

همانطور که از اسم این بخش مشخص است، به شما در یگ نگاه تمام محتوای سایت شما را نمایش می دهد. در عمل اعلام می کند که چند نوشته، برگه و دیدگاه دارید. علاوه بر آن ورژن وردپرس شما را به همراه قالبی که از آن در حال استفاده هستید نمایش می دهد.

با کلیک روی هر کدام از قسمت های ذکر شده ، به بخش مربوط به آن می رود و به صورت کامل آن را برای شما باز می کند.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها