ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس

 

وردپرس از زمان انتشار ورژن 5.0 در 6 دسامبر 2018، از ویرایشگر جدیدش رونمایی کرد؛ منظورم ویرایشگر گوتنبرگ “Gutenberg” است. گوتنبرگ در عمل جایگزین ویرایشگر کلاسیک وردپرس شد. به دلیل نوع عملکرد گوتنبرگ که در ادامه توضیح می دهم،به آن بلاک ادیتور “block editor” یا همان “ویرایشگر بلوک” هم می گویند.

ویرایشگر جدید وردپرس با یک رویکرد کاملا جدید پا به میدان گذاشته است. به همین دلیل خیلی ها که با ویرایشگر قدیمی وردپرس یا همان ویرایشگر کلاسیک کار کرده اند، در ابتدا کار با گوتنبرگ برایشان عجیب است.

اما نگران نباشید، در این مطلب یاد می گیرید تا چگونه با استفاده از بلاک های قدرتمند گوتنبرگ، سایت خود را طراحی کنید و یا مطالب مورد نظرتان را اضافه و ویرایش نمایید.

گوتنبرگ چیست؟

گوتنبرگ نام پروژه ویرایشگر جدید وردپرس است که به عنوان ویرایشگر پیش فرض وردپرس در وردپرس 5.0 به بعد، جایگزین ویرایشگر TinyMCE وردپرس شد. به آن وردپرس بلاک ادیتور “the WordPress block editor” می گویند و در عمل به طور رسمی بخشی از هسته وردپرس شده است.

بعضی ها ممکن است فکر کنند که گوتنبرگ تنها ظاهرش با ادیتور قبلی فرق می کند و برای زیبایی و سادگی بیشتر به میدان آمده است. اما این فکر کاملا اشتباه است.

گوتنبرگ از نظر نوع عملکرد هم کاملا متفاوت است و در عمل بر اساس بلاک ها یا همان بلوک ها کار می کند. یعنی شما هر بخشی که به صفحه خود اضافه می کنید، یک بلوک جدا و کاملا قابل ویرایش اضافه می شود.

این موضوع به شما قدرت بسیار بیشتری برای ساخت صفحات سایت می دهد. پیشنهاد می کنم برای درک بهتر؛ حتما ویدئو آموزش گوتنبرگ را در همین صفحه از سایت اف دیزاین مشاهده نمایید.

هدف ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس چیست؟

هدف اصلی ویرایشگر گوتنبرگ؛ کمک به کاربران در ایجاد پست و صفحات با انعطاف پذیری بیشتر است. همچنین می توان حدس زد که گوتنبرگ آمده تا به وردپرس در رقابت با سایر وبسایت سازها که به راحتی امکان ویرایش صفحات را می دهند، کمک کند.

متن زیر یک نقل قول درباره هدف گوتنبرگ می باشد:

“هدف بلاک ادیتور گوتنبرگ؛ افزودن محتوای غنی به وردپرس آن هم به صورت ساده و لذت بخش می باشد.” – از توضیحات پلاگین گوتنبرگ در WordPress.org.

Gutenberg یک حرکت رو به جلو برای وردپرس!

چرا گوتنبرگ یک حرکت رو به جلو برای وردپرس است؟ ویرایشگر بصری وردپرس سالهاست که راکد مانده بود. ادیتور کلاسیک نمی توانست یک تجربه بصری مناسب را برای کاربران رقم بزند. آن هم پس از توسعه یافتن رقبای وردپرس! هدف از گوتنبرگ ایجاد یک رابط کاربری جذاب است، آن هم مشابه چیزی که در سایت سازهایی مانند Wix و Squarespace ارائه می شود.

ترکیب وردپرس با یک ادیتور قوی، آن را غیر قابل رقابت می سازد! چون بسیاری از این سایت سازها، مزیتشان دقیقا همین راحتی ویرایش صفحات بود.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها